• Fort Wola 22, 01-258 Warszawa
  • Pon. - Pt.: 8:00 - 18:00

Wychodzenie z diety dr Dąbrowskiej

wyjscie z diety dr dabrowskiej

Wychodzenie z diety Dąbrowskiej to etap postu, o który należy zadbać w szczególności. Nie tylko utrwala on rezultaty leczniczej głodówki, ale również pozwala zapobiec efektowi jojo. O czym należy pamiętać i co jeść?

Podstawowe zasady

Wychodzenie z diety dr Dąbrowskiej to nic innego jak powolne wprowadzanie do jadłospisu zakazanych wcześniej produktów. Nie oznacza to jednak, że od razu po zakończeniu głodówki możemy sięgnąć po burgera czy frytki. Tak dramatyczna zmiana nawyków żywieniowych mogłaby wywołać napady wilczego głodu, co niechybnie doprowadziłoby do efektu jojo. Byłaby również niebezpieczna dla zdrowia. Dlatego podczas wychodzenia z postu dr Dąbrowskiej należy przestrzegać określonych zasad.

  1. Po pierwsze, wychodzenie z diety warzywno-owocowej powinno trwać przynajmniej tyle dni, ile sama dieta, a najlepiej dwa razy dłużej. Utrwali to efekty głodówki i sprawi, że przejście na zdrowe nawyki żywieniowe nie wyrządzi krzywdy organizmowi.

Warto jednak pamiętać, że na czas trwania wyjścia wpływ mają także inne czynniki niż długość głodówki. Mowa m.in. o stanie zdrowia, stopniu nadwagi lub otyłości, przyczyn, dla których zdecydowaliśmy się na post, czy też kondycji układu pokarmowego. Należy także obserwować reakcję organizmu na nowe produkty.

  1. Po drugie, podczas wychodzenia z leczniczego postu dr Dąbrowskiej warto zachować odpowiednią kolejność wprowadzania poszczególnych produktów. Najpierw do jadłospisu można włączyć wszystkie zakazane warzywa oraz owoce (w tym suszone, jednak w ograniczonej ilości, gdyż są kaloryczne) oraz zdrowe tłuszcze, np. oliwę z oliwek EV czy też olej lniany.

Następnie menu można rozszerzyć o produkty z pełnoziarnistego zboża, pestki, nasiona i orzechy. Potem pora na jajka i nabiał (najlepiej fermentowany), a na koniec na chude białe mięso i ryby (jedzone 1-2 razy w tygodniu). Każde włączenie nowej kategorii produktów powinno wiązać się z podniesieniem kaloryczności posiłków o ok. 200 kcal aż do momentu osiągnięcia kaloryczności zgodnej z indywidualnym zapotrzebowaniem.

Co ważne, poszczególne produkty należy włączać powoli, tak aby organizm zdołał się przyzwyczaić do ich trawienia. Podstawę jadłospisu wciąż powinny stanowić warzywa i owoce – minimum 50% dziennego menu.

  1. Po trzecie, również i na etapie wychodzenia z diety dr Dąbrowskiej należy wykluczyć spożywanie pewnych produktów. Chodzi o białą mąkę, biały cukier, gotowe dania sprzedawane w sklepach oraz produkty mocno przetworzone. Unikać trzeba również smażenia potraw. W zamian można je przygotowywać w piekarniku lub na parze.

Wychodzenie z diety dr Dąbrowskiej – rezultaty

Wprowadzenie odpowiedniego protokołu wyjścia z diety Dąbrowskiej przynosi wiele korzyści. Wspomniane wyżej zmniejszenie prawdopodobieństwa wystąpienia efektu jojo i zapewnienie organizmowi bezpiecznego przejścia na zdrowe odżywianie nie są jedynymi jego rezultatami. Osoby stosujące się do tych zasad mogą liczyć m.in. redukcję stanów zapalnych, przyspieszenie metabolizmu oraz wyregulowanie pracy układu trawiennego.

Dzięki protokołowi wyjścia poprawie ulega również koncentracja. Mamy więcej energii i mniejszą chęć na słodycze i wysokoprzetworzoną żywność. Komórki organizmu zaś są lepiej odżywione, co przekłada się na prawidłową pracę układu immunologicznego. Dostosowanie się do zasad wychodzenia z diety dr Dąbrowskiej pozwala również utrwalić zdrowe nawyki żywieniowe.

Dzięki temu, że faza wyjścia z leczniczej głodówki składa się z kilku etapów, w ramach których stopniowo rozszerza się jadłospis, organizm jest w stanie zaadaptować się do zmian. Długość każdego z nich należy dostosować do indywidualnych potrzeb organizmu, samopoczucia i trybu życia. W efekcie liczyć można nawet na dalszy spadek masy ciała, ponieważ podstawę jadłospisu nadal stanowią warzywa i owoce.

Wychodzenie z diety dr Dąbrowskiej to bardzo ważny etap. Jeżeli zostanie pominięty, istnieje duże prawdopodobieństwo, że cały wysiłek włożony w utrzymanie tej restrykcyjnej głodówki pójdzie na marne.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*