• Fort Wola 22, 01-258 Warszawa
  • Pon. - Pt.: 8:00 - 18:00

Jak rozpocząć dietę i wytrwać w postanowieniu?

jak wytrwac na diecie

Wiele osób decyduje się na przejście na dietę. Motywacją może być noworoczne postanowienie, zmiana pracy, miejsca zamieszkania, chęć rozpoczęcia zdrowego życia. Łatwo powiedzieć, lecz znacznie gorzej wytrwać w postanowieniu. Trzeba pamiętać o tym, że wszystko zaczyna się w naszej głowie. To właśnie tutaj przecież narodził się pomysł przejścia na dietę. To dlatego tutaj musimy walczyć o pozostanie na niej. Jak to zrobić?

Odpowiednie nastawienie

Nasze nastawienie ma kluczowe znaczenie dla powodzenia diety. Jeśli będziemy traktować ją jedynie jako chwilowy, nieprzyjemny obowiązek, prawdopodobnie szybko porzucimy dietę i nie osiągniemy oczekiwanych rezultatów. Jak więc uniknąć porażki? Przede wszystkim na samym wstępie warto zaprzyjaźnić się ze zmianą nawyków żywieniowych. Potraktujmy to jako długoterminowy cel, który znacząco zmieni nasze życie na lepsze. Wtedy nasz cel stanie się bardziej realny. Wykorzystujemy tutaj mechanizm samospełniającego się proroctwa.

Dobry plan

Zanim rozpoczniemy naszą dietę, musimy ją dobrze zaplanować. Z pewnością czekają nas także trudniejsze chwile, więc musimy się na nie przygotować i odpowiednio przed nimi zabezpieczyć. Jeśli cały dzień spędzamy poza domem, nie mamy czasu zjeść, nic dziwnego, że po powrocie do domu, nie możemy pohamować się od jedzenia. Musimy przygotowywać sobie posiłki wcześniej, aby w pracy jedynie je odgrzewać. Unikniemy podjadania czy zakupu niezdrowych przekąsek.

Dostosowujemy posiłki do naszego planu dnia. Zastanówmy się, ile posiłków będziemy potrzebować następnego dnia – ile możemy zjeść w domu, a ile musimy zabrać ze sobą do pracy czy na uczelnię. Jeśli nie jesteśmy w stanie przygotować ich samodzielnie, dobrym pomysłem będzie zamówienie cateringu. Posiłki są zbilansowane, mają określoną kaloryczność, dlatego wszystko jest dopasowane do danych potrzeb. Możemy planować świadome przerwy w diecie, które pobudzają metabolizm do działania, a jednocześnie pozwalają nam wytrwać w postanowieniu. Musimy je jednak skutecznie ograniczać.

Zdrowe podejście

Do diety musimy podchodzić ze zdrowym rozsądkiem. Potknięcia się zdarzają i jest to naturalne. Nie wszystko na diecie jest zabronione. Możemy robić sobie odpoczynek od diety, by nie mieć świadomości, że wszystko jest zakazane. W utrzymaniu diety pomaga także jej dobre zbilansowanie. Szybkie efekty zachęcą nas do dalszej pracy. Dodatkowo, zbilansowane posiłki sprawiają, że w ciągu dnia nie jesteśmy głodni, dlatego znacznie łatwiej jest nam przetrwać, jednocześnie unikając niemiłych aspektów bycia na diecie.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*