• Fort Wola 22, 01-258 Warszawa
  • Pon. - Pt.: 8:00 - 18:00

Jak przyspieszyć metabolizm?

szybszy metabolizm

Metabolizm jest inaczej nazywany przemianą materii. Składniki, które dostarczamy do organizmu wraz z pożywieniem, w około 50% są zużywane na prawidłowe funkcjonowanie wszystkich narządów. Z kolei reszta tej energii jest spalana bądź odkłada się w postaci tłuszczu. Czy kiedykolwiek zastanawialiście się dlaczego jedne osoby tyją, a drugie chudną, mimo że stosują tę samą dietę? Winny jest właśnie metabolizm, a konkretniej mówiąc – jego tempo. Jak przyspieszyć metabolizm? Podpowiadamy!

Z naszego krótkiego poradnika dowiesz się, czym dokładnie jest przemiana materii, od czego zależy jej tempo oraz, jak przyspieszyć metabolizm.

Czym jest metabolizm?

Do prawidłowego funkcjonowania organizmu niezbędna jest energia. Podstawowa Przemiana Materii, czyli PPM, to koszt, jaki musimy ponieść, aby nasze narządy prawidłowo funkcjonowały. Jest to ok. 50-70% dobowego wydatku energetycznego. Odnosi się do przemian zachodzących na czczo, w całkowitym spokoju fizycznym i psychicznym, w pozycji leżącej. Energię tę zużywa się m.in. na oddychanie, prawidłową pracę wątroby, serca, mózgu, nerek.

Pozostałe 30-50% to Ponadpodstawowa Przemiana Materii, czyli PPPM. Jest ona potrzebna do wykonywania codziennych czynności, np. pracy fizycznej i umysłowej, trawienia, wchłaniania pokarmów.

Od czego zależy tempo przemiany materii?

Warto wspomnieć, że jedynie w 50% tempo metabolizmu zależy od nas samych. Przeważnie kobiety mają wolniejszą przemianę materii niż mężczyźni ze względu na inny skład ciała. Ludzie starsi wolniej spalają niż młodzi. U mężczyzn spowolnienie przemiany materii następuje stopniowo, z kolei u kobiet jest on znaczący w okresie menopauzy. Kluczową rolę odgrywają również geny. Jednak mamy jednak wpływ w 50% na tempo przemiany materii!

Jak przyspieszyć metabolizm?

Przede wszystkim należy zmniejszyć liczbę dostarczanych kalorii, jednak nie możemy dopuścić do tego, że czujemy się głodni. Dobrym wyborem będzie catering dietetyczny o wybranej kaloryczności. Ograniczamy spożycie tłuszczów nasyconych, nie objadamy się słodyczami, dbamy o odpowiednią aktywność fizyczną.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*