• Fort Wola 22, 01-258 Warszawa
  • Pon. - Pt.: 8:00 - 18:00

Jak pozbyć się zbędnych kilogramów przed wakacjami?

dieta

Mijające miesiące i poprawiająca się pogoda za oknem to dla wielu osób bolesne znaki, że czas wziąć się za siebie i zrzucić kilka kilogramów, które nazbierały się przez zimę i początki wiosny. Wszystko po to, by w czasie wakacji móc pochwalić się zdrową, szczupłą sylwetką. Droga do tego celu nie musi być jednak ciężka i najeżona wieloma wyrzeczeniami. Zdrowa dieta oparta jest bowiem na rozsądku i analizie własnych potrzeb.

W pierwszej kolejności należy odrzucić od siebie myśli o głodówce. Choć niektórym dieta kojarzy się ze sporym ograniczeniem ilości spożywanego jedzenia, w rzeczywistości takie działanie może okazać się nie tylko nieefektywne, ale i niezdrowe. Dlaczego? Ponieważ organizm w naturalny sposób reaguje na deficyt pożywienia. Włącza tryb oszczędny, w ramach którego dostarczane składniki odżywcze są przez niego odkładane „na później”. Następnie wybiera, które organy są odżywiane najpierw. Organizm priorytetowo traktuje oczywiście te najważniejsze, takie jak chociażby serce czy nerki. Pozostałe muszą zadowolić się resztkami. Do najczęstszych objawów głodówki należą: ogólne osłabienie, wypadanie włosów, łamliwość paznokci, a także utrata jędrności skóry.

Zamiast więc przejść na lepszy tryb życia, tylko sobie szkodzimy. Dlatego też tak ważna okaże się zdrowa, zbilansowana dieta. Zapewnić ją może przemyślany catering dietetyczny oparty na pudełkach, w których znajdą się składniki dobrane pod względem zapotrzebowania kalorycznego. Oczywiście zdrowe menu to nie wszystko. Zawsze ogromne znaczenie w procesie gubienia zbędnych kilogramów będzie miał też ruch.

Jadaj regularnie i zdrowo

Zasada ta od dawna jest powtarzana przez dietetyków i specjalistów od żywienia. Nie można jednak odmówić jej prawdziwości. Jedząc regularnie, mamy pełną kontrolę nad tym, co przyjmuje nasz organizm. Możemy dzięki temu łatwo zaplanować sobie dietę, a także uzupełnić brakujące składniki odżywcze. Doskonale tę funkcję spełnia dieta pudełkowa. Dobierane są w niej bowiem dokładnie określone składniki, które są najważniejsze w konkretnej diecie.

Złota zasada mówi, że najlepiej spożywać pięć posiłków dziennie, o wyznaczonych porach. Co powinno znaleźć się na talerzu, by jednocześnie zgubić kilka kilogramów i nie doprowadzić do osłabienia organizmu?

  • Warzywa. Najważniejszy element każdej diety. Warto decydować się przede wszystkim na warzywa zielone i liściaste, ponieważ zawierają dużo błonnika i związki fitoaktywne, które przyspieszają metabolizm.
  • Owoce. Głównie te o niskim indeksie glikemicznym. Będą to truskawki oraz owoce jagodowe. Nie podnoszą one znacząco poziomu glukozy. Ważne jest w tym przypadku także uczucie sytości. Odchudzająca dieta pudełkowa powinna natomiast zawierać mniejsze ilości bananów, winogron i arbuza. Są to bowiem owoce z dużą zawartością cukru. Korzystne okażą się również grejpfruty ze względu na działanie przeczyszczające.
  • Pełnowartościowy błonnik. Zdecydowanie przyspiesza on przemianę materii, dlatego warto zadbać, aby w pudełku znalazły się takie składniki jak sałata, produkty zbożowe i rośliny strączkowe.

Absolutnie powinniśmy wystrzegać się jedzenia wysoko przetworzonego. Często sięgamy po nie wówczas, gdy nie mamy zbyt wiele czasu i zwyczajnie się spieszymy. Rozwiązaniem takiej sytuacji będzie właśnie dieta pudełkowa. Otrzymujemy bowiem gotowe dania, zawierające wszystko to, czego potrzebujemy.

Do wartościowego pożywienia musimy dodać sporą ilość wody. Codzienne powinniśmy przyjmować 2,5 litra płynów – nie tylko wtedy, gdy chcemy schudnąć. W spalaniu tkanki tłuszczowej niezbędny będzie także regularny ruch. Nie mówimy tu od razu o pokonywaniu kilkunastu kilometrów biegiem. Ważne są codzienne dawki ruchu, choćby niewielkie. Spacer, jazda na rowerze, nordic walking, proste ćwiczenia siłowe – wszystko to pobudzi nasz organizm do spalania tkanki tłuszczowej.

Przestawiając się na zdrową, zbilansowaną dietę, uzupełnioną dużą ilością wody i regularną dawką ruchu, zyskujemy gwarancję stałych efektów w postaci mniejszej wagi oraz zdrowej sylwetki. Kluczowa będzie jednak systematyczność i dyscyplina w trzymaniu się wymienionych zaleceń.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*