• Fort Wola 22, 01-258 Warszawa
  • Pon. - Pt.: 8:00 - 18:00

Dlaczego na diecie należy pić wodę?

woda

Jeśli istnieje jakaś substancja, która ma krytyczne znaczenie dla zdrowia i życia, to z pewnością jest to woda.

W zdrowej diecie nie może jej zabraknąć. Nasze ciała zawierają jej ponad 60%, co ciekawe same mięśnie są z niej złożone w 75%! Zastanawiające może być to, jak taka zawartość wody w mięśniach wpływa na ich funkcjonowanie. Przyjrzyjmy się temu bliżej Po pierwsze, wiemy, że odwodnienie może mieć negatywny wpływ na wyniki treningowe. Badania okazują, że już nawet łagodne odwodnienie może źle wpłynąć na wynik aerobów.

Dlaczego tak się dzieje?

Gdy tracisz płyn w wyniku pocenia się, spada objętość krwi. Organizm, aby zrekompensować mniejszą ilość pompowanej krwi i tlenu, obciąża mocniej serce wymuszając wyższe tętno. Tracąc większą ilość płynów, przy spadku objętości krwi, mniej płynów dociera do powierzchni skóry. Oznacza to, że organizm traci możliwość uwolnienia większej ilości ciepła, a co za tym idzie, wzrasta temperatura ciała. Czy brak odpowiedniej ilości płynów w diecie także odbija się na wydajności podczas treningu, na ilości powtórzeń czy możliwościach siłowych? Okazuje się, że tak. Naukowcy z Uniwersytetu Old Dominion zrekrutowali do badania grupę zdrowych mężczyzn. Poddali ich treningowi w stanie odpowiedniego nawodnienia oraz przy lekkim odwodnieniu. Odnośnikiem tutaj był dobór maksymalnego ciężaru, czyli takiego, który jesteśmy w stanie podnieść tylko jeden raz. Jakie były wyniki? Mężczyźni w stanie odwodnienia mieli wyniki niższe o średnio 10% od wyników w odpowiednim stopniu nawodnienia.

Pamiętajmy o płynach w naszych dietach, woda wspiera wszelkie reakcje metaboliczne, oraz pracę ważnych organów

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*