• Fort Wola 22, 01-258 Warszawa
  • Pon. - Pt.: 8:00 - 18:00

Dieta wspierająca rozwój masy mięśniowej

masa miesniowa

Nie ulega wątpliwości, że pięknie wyrzeźbiona sylwetka budzi podziw. Aby ją uzyskać, nie wystarczy jedynie trenować. Liczy się przede wszystkim odpowiednie żywienie. Możemy spędzać wiele godzin na siłowni, ale i tak nie uzyskamy pożądanych wyników bez odpowiedniej diety. Dieta pudełkowa dla osób aktywnych fizycznie może być kluczem do sukcesu. Dlaczego? Zawiera ona składniki, które sprzyjają rozwojowi masy mięśniowej. Jakie dania powinny spożywać osoby, które chcą zbudować masę mięśniową?

Produkty wspierające rozwój masy mięśniowej

W diecie osoby trenującej, która chce zbudować masę mięśniową, powinno znajdować się mięso dobrej jakości. Odpowiednim wyborem będzie m.in. wołowina, z tego względu, że zawiera wiele związków sprzyjających wzrostowi mięśni oraz mikroelementów: żelazo, cynk i witaminy z grupy B. Dzięki wołowinie do organizmu trafiają wysokiej jakości białko i odpowiedni poziom aminokwasów, które działają z insuliną w celu pobudzenia wzrostu mięśni. Podobnie będzie z mięsem kurczaka, którego spożywanie jest niezwykle istotne dla budowy oraz naprawy tkanek, utrzymania prawidłowej wagi czy zdrowia kości. Jeśli decydujemy się na catering dietetyczny dla sportowców i nie jesteśmy weganami czy wegetarianami, powinniśmy spożywać przynajmniej jedną porcję mięsa w ciągu dnia.

Drugim istotnym produktem w diecie wspierającej rozwój masy mięśniowej są jajka. To właśnie one są uznawane za jedno z najlepszych źródeł odzwierzęcego białka. Co więcej, jajka zawierają aż dziewięć niezbędnych aminokwasów oraz odpowiedni rodzaj tłuszczu i witaminę D. Najlepiej jest wybierać jajka wolne od antybiotyków. Sprawdzajmy, czy mają oznaczenie “zero” lub wybierajmy produkty z niewielkich gospodarstw.

Będąc na diecie dla sportowca, sięgajmy również po ryby bogate w białko. Ryby zawierają również kwasy tłuszczowe omega-3, które są niezbędne w naszym jadłospisie ze względu na to, że wspierają prawidłowe funkcjonowanie wielu procesów organizmu. Ryby powinno się jeść co najmniej raz w tygodniu.

Produkty zbożowe

Owsianka będzie świetnym wyborem na śniadanie. Jest doskonałym źródłem węglowodanów, a jednocześnie ma niską wartość wskaźnika glikemicznego. Jest także minimalnie przetworzona. Tego rodzaju żywność pomoże w utracie tłuszczu u osób, które chcą zdrowo schudnąć i zapewnić sobie stałe źródło węglowodanów do budowy mięśni. Płatki owsiane są również dobrą bazą do różnorodnych deserów.

Całe ziarna trawią się bardziej wydajnie niż ziarna rafinowane. Dostarczają także więcej składników odżywczych. Wpływa to na poprawę ogólnego stanu zdrowia. Wybierajmy brązowy ryż, który pomaga w podniesieniu poziomu hormonu wzrostu – kluczowego dla pobudzenia rozbudowy masy mięśniowej oraz utraty tkanki tłuszczowej oraz pełnoziarniste makarony i gruboziarniste kasze.

Warto dodatkowo wybierać owoce i warzywa, które zawierają przeciwutleniacze. Co więcej, zapewniają wiele cennych składników odżywczych, witaminę C, witaminę E czy beta-karoten. Dieta dla sportowców, która jest bogata w rośliny, to także źródło błonnika pomagającego w prawidłowym trawieniu.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*