• Fort Wola 22, 01-258 Warszawa
  • Pon. - Pt.: 8:00 - 18:00

Dieta oczyszczająca dr Ewy Dąbrowskiej

dieta dr dabrowskiej co to

Dieta dr Ewy Dąbrowskiej to leczniczy post, którego podstawowym zadaniem jest oczyszczenie organizmu z toksyn i zalegających złogów. Z uwagi na duże restrykcje oraz niską kaloryczność głodówka ta budzi sprzeciw wśród wielu specjalistów do spraw żywienia. Nie brakuje jednak osób, które są zachwycone jej efektami. Jakie są główne zasady diety Dąbrowskiej? Co daje?

Dieta dr Dąbrowskiej – zasady

Dieta warzywno-owocowa dr Dąbrowskiej to post żywieniowy składający się z dwóch etapów. W ramach pierwszego je się wyłącznie warzywa niskoskrobiowe i owoce niskocukrowe. Drugi etap nadal opiera się głównie na warzywach i owocach, jednak do jadłospisu można włączyć także inne nisko przetworzone produkty, takie jak nabiał, rośliny strączkowe, orzechy oraz produkty z pełnego ziarna.

Pierwszy etap to tzw. lecznicza głodówka, która może trwać od kilku do nawet kilkudziesięciu dni. Drugi etap to zdrowa dieta, która podtrzymuje rezultaty postu oraz zapobiega efektowi jojo. Jak zostało wspomniane, dieta dr Dąbrowskiej wprowadza liczne restrykcje. Z codziennego jadłospisu należy wyłączyć nie tylko fast-foody i żywność wysokoprzetworzoną, ale także nabiał (w pierwszym etapie), mięso, ryby, produkty z białej mąki, cukier, mocną herbatę, kawę oraz alkohol. Niedozwolone jest także palenie papierosów.

W ramach diety należy natomiast dostarczać organizmowi minimum 2-3 litry płynów dziennie. Może to być niskozmineralizowana woda, herbatki ziołowe i owocowe, a także soki oraz koktajle owocowe i warzywne, jednak bez dodatku cukru lub miodu.

Dieta oczyszczająca dr Ewy Dąbrowskiej przyniesie najlepsze rezultaty, jeśli warzywa i owoce będą spożywane na surowo – w formie sałatek i surówek. Ich gotowanie i pieczenie jest jak najbardziej dozwolone, jednak do tak przygotowywanych dań nie można dodawać tłuszczu, śmietany, a nawet jogurtu.

Post dr Ewy Dąbrowskiej – efekty

Dieta dr Ewy Dąbrowskiej to jedna z najbardziej popularnych kuracji detoksykacyjnych w Polsce. Nie tylko oczyszcza organizm z zalegających złogów, toksyn i szkodliwych substancji, ale również pozytywnie wpływa na układ trawienny. Dzięki dużej zawartości błonnika dostarczanego wraz z pożywieniem przyspiesza metabolizm, co w połączeniu z niską kalorycznością gwarantuje widoczny spadek masy ciała. Jak jednak wskazuje dr Ewa Dąbrowska, spalanie tkanki tłuszczowej jest jedynie efektem ubocznym tej prozdrowotnej kuracji.

Dieta warzywno-owocowa wpływa również pozytywnie na pracę jelit, co przekłada się na lepszą pracę układu immunologicznego. Dobra odporność to także zasługa dostarczania organizmowi dużej ilości witamin i składników mineralnych, w które bogate są warzywa i owoce.

Za sprawą warzyw i owoców organizmowi dostarczane są także antyoksydanty. Nie tylko chronią one przed chorobami, ale również wspomagają proces samoleczenia komórek. Przeciwdziałają także ich starzeniu. W efekcie dochodzi do wzmocnienia organizmu.

Dieta dr Dąbrowskiej – zasady wychodzenia z postu

Żeby zachować rezultaty diety warzywno-owocowej na dłużej i zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia efektu jojo, należy zadbać także o odpowiedni sposób wychodzenia z głodówki. Przyjmuje się, że etap ten powinien trwać przynajmniej tyle samo co sam post, a najlepiej dwa razy dłużej. W ten sposób organizm płynnie przejdzie do nowego, zdrowego reżimu żywieniowego.

W ramach wychodzenia z diety dr Ewy Dąbrowskiej zaleca się przejście do zdrowego trybu odżywiania. Jak zostało wspomniane, nadal powinien on opierać się przede wszystkim na warzywach i owocach (nie tylko tych niskoskrobiowych i niskocukrowych), ale i nieprzetworzonych produktach, typowych dla szerokości geograficznej, w jakiej znajduje się Polska. Mowa tu między innymi o orzechach, kaszach, nabiale, roślinach strączkowych czy też chlebie razowym i produktach z pełnego ziarna.

Zasady diety dr Dąbrowskiej, jak i zasady wychodzenia z niej, nie są skomplikowane. Niemniej z uwagi na duże restrykcje największym wyzwaniem jest utrzymanie reżimu żywieniowego. Zadbać należy nie tylko o odpowiednie zbilansowanie posiłków, ale również ich smak. Zwiększy to szansę na zakończenie diety z sukcesem.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*