• Fort Wola 22, 01-258 Warszawa
 • Pon. - Pt.: 8:00 - 18:00

Dieta Ewy Dąbrowskiej – ile się chudnie? Efekty

dieta dabrowskiej ile sie schudnie

Dieta owocowo-warzywna dr Ewy Dąbrowskiej to lecznicza głodówka, której zadaniem jest oczyszczenie organizmu z toksyn. Efektem ubocznym kuracji jest widoczny spadek masy ciała. I to właśnie on jest głównym powodem, dla którego tak wiele osób decyduje się na stosowanie tego restrykcyjnego postu. O co w nim chodzi? Jakich rezultatów należy się spodziewać i ile można schudnąć na diecie Dąbrowskiej?

Dieta dr Dąbrowskiej – efekty

Dieta dr Ewy Dąbrowskiej to dwuetapowa kuracja oczyszczająca. Pierwszy etap to leczniczy post, w ramach którego je się wyłącznie warzywa i owoce (i to nie wszystkie). Drugi zaś to zdrowa dieta, której podstawę wciąż stanowią warzywa i owoce, jednak uzupełnione o inne nieprzetworzone produkty spożywcze, takie jak orzechy, nabiał czy też pełne zboża.

W ramach diety dr Dąbrowskiej organizmowi dostarcza się ok. 800 kcal dziennie. W efekcie następuje znaczący spadek masy ciała. Nie jest to jednak jedyny rezultat postu. Co jeszcze daje ta głodówka?

 •       oczyszcza organizm z toksyn i zalegających złogów
 •       wzmacnia układ immunologiczny
 •       przywraca równowagę kwasowo-zasadową
 •       wspomaga naturalne mechanizmy lecznicze
 •       obniża poziom cholesterolu we krwi
 •       poprawia jakość snu
 •       dodaje energii
 •       opóźnia procesy starzenia w organizmie
 •       wspomaga namnażanie się korzystnej flory bakteryjnej w jelitach
 •       wspomaga pamięć i koncentrację
 •       regeneruje układ nerwowy

Dieta dr Dąbrowskiej – ile się chudnie?

Lecznicza głodówka dr Dąbrowskiej przyspiesza metabolizm i skutecznie redukuje tkankę tłuszczową. Ile można schudnąć, odżywiając się zgodnie z jej zasadami? To zależy m.in. od początkowej masy ciała. W ciągu 2 tygodni diety traci się średnio 3-5 kg, a osoby otyłe od 4 do 6 kg. Po 4 tygodniach osoby z nadwagą są lżejsze o ok. 8 kg, a po 6 tygodniach – o ok. 12 kg. Nic więc dziwnego, że dieta dr. Dąbrowskiej cieszy się tak dużą popularnością. Jest bowiem gwarancją spektakularnych efektów.

Co ważne, post dr Dąbrowskiej zapewnia uczucie sytości – lekki głód może towarzyszyć pierwszym dniom głodówki. Mimo niewielkiej kaloryczności warzywno-owocowe porcje są duże i smaczne, co ułatwia utrzymanie reżimu dietetycznego.

Dieta dr Dąbrowskiej – opinie

Z uwagi na fakt, że dieta dr Dąbrowskiej dostarcza organizmowi jedynie 800 kcal, a zapotrzebowanie kaloryczne zdrowej kobiety wynosi ok. 1500-2000 kcal (w zależności od częstotliwości i rodzaju uprawianej aktywności fizycznej), głodówka budzi sporo kontrowersji.

Osoby będące na diecie skarżą się m.in. na ogólne osłabienie organizmu, poirytowanie, zawroty głowy, nudności, wymioty, biegunki, a także bóle głowy. Przez zwolenników postu objawy te określane są jako „kryzysy ozdrowieńcze” i mają być oznaką tego, że ciało pozbywa się toksyn.

Przeciwnicy zaś twierdzą, że jest to reakcja obronna organizmu spowodowana nagłą redukcją spożywanych kalorii, niskim stężeniem glukozy we krwi oraz zwiększeniem ilości spożywanego błonnika. Bez względu na to, kto ma rację, jeśli objawy nie ustąpią w ciągu 3 dni, konieczna jest wizyta u lekarza.

Część kobiet zauważa korzystny wpływ diety na włosy, inne zaś twierdzą, że po głodówce kosmyki zaczynają wypadać i trudno przywrócić im zdrowy wygląd. Część osób uskarża się również na to, że padły ofiarą efektu jojo. Zwolennicy leczniczej głodówki dr Dąbrowskiej twierdzą, że to efekt niewłaściwego wychodzenia z niego – jeżeli  złe nawyki żywieniowe pozostaną niezmienione, nawet najlepiej opracowana dieta nic nie da.

Dla części osób problemem jest także monotonia posiłków. Inni wskazują, że jest to krótkotrwały post, a nie sposób odżywiania na całe życie, a kilkanaście dni podobnych posiłków jeszcze nikomu nie wyrządziły krzywdy.

W przypadku diety dr Dąbrowskiej doskonale sprawdza się powiedzenie: „ile osób, tyle opinii”Żeby więc przekonać się o jej właściwościach, trzeba ją przetestować na własnej skórze. Warto jednak pamiętać, że nie jest ona przeznaczona dla każdego. Nie mogą ją stosować m.in. kobiety w ciąży i osoby z niedowagą.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*