Dieta dr Ewy Dąbrowskiej traktowana jest jako lecznicza głodówka, której podstawowym celem jest oczyszczenie organizmu. To restrykcyjny sposób odżywiania, który eliminuje z jadłospisu wiele produktów spożywczych. Co można jeść na diecie dr Dąbrowskiej, a czego kategorycznie należy się wystrzegać?
Dieta dr Dąbrowskiej – dozwolone produkty
Dieta dr Ewy Dąbrowskiej to dieta warzywno-owocowa. Nie oznacza to jednak, że decydując się na tę leczniczą głodówkę, można jeść wszystkie plony natury. Dozwolone są wyłącznie warzywa niskoskrobiowe i owoce niskocukrowe. Na szczęście katalog zwłaszcza tych pierwszych jest dosyć obszerny i zalicza się do niego warzywa:
- korzeniowe, w tym marchewkę, rzodkiew, buraki,
- kapustne, w tym kalafiory i brokuły,
- cebulowe, takiej jak cebula i por,
- liściaste, czyli wszelkiego rodzaju sałaty i zioła,
- dyniowate, np. ogórki, cukinie i kabaczki,
- psiankowate – pomidory, papryka, natomiast nie ziemniaki.
Z kolei owoce niskocukrowe to jabłka, cytryny, grejpfruty i jagody. W przypadku diety dr Ewy Dąbrowskiej istotna jest także sposób przygotowania posiłków. Warzywa i owoce najlepiej jeść na surowo – pod postacią sałatek i surówek. Można je również ugotować na parze czy też zrobić z nich zupę, leczo lub bigos.
Istotnym elementem tej leczniczej głodówki jest także wypijanie 2-3 litrów płynów. Może być to jednak nie tylko niskozmineralizowana woda, ale również herbaty ziołowe i owocowe, soki oraz koktajle.
W menu osoby będącej na diecie dr Dąbrowskiej konieczne powinny znaleźć się soki z zielonych warzyw. Szczególnie cenionymi ich składnikami są: natka pietruszki, seler naciowy, szpinak, liście buraka, szczaw, pokrzywa, mniszek lekarski oraz trawa pszeniczna.
W trakcie drugiego etapu, jakim jest zdrowa dieta, jadłospis można nieco ubogacić, włączając do niego m.in. orzechy, pestki oraz warzywa strączkowe. Mile widziany jest również nabiał oraz produkty z pełnego ziarna.
Dieta dr Dąbrowskiej – zakazane produkty
Dieta warzywno-owocowa wyklucza szereg produktów żywnościowych, w tym zwłaszcza chleb, ziemniaki, mąką, cukier, olej, mięso, ryby, a w pierwszej fazie także nabiał i jaja. Zakłada również całkowitą rezygnację z:
- fast-foodów,
- żywności wysokoprzetworzonej,
- słodkich i słonych przekąsek,
- produktów pszenicznych,
- alkoholu,
- kawy,
- mocnej herbaty,
- papierosów.
Jeżeli nie zrezygnujemy z tych produktów, dieta dr Ewy Dąbrowskiej nie będzie miała sensu. Jej podstawowym zadaniem jest bowiem oczyszczenie organizmu z toksyn, czego nie da się osiągnąć bez eliminacji określonych produktów i używek.
Dieta Dąbrowskiej – co można jeść? Dlaczego warzywa i owoce?
W przypadku diety dr Dąbrowskiej podstawę jadłospisu tworzą warzywa i owoce. Zdaniem autorki tak skomponowane menu przywraca organizmowi zdolność do samoleczenia oraz doskonale oczyszcza z toksyn i nagromadzonych złogów. Spadek masy ciała jest traktowany jako efekt uboczny leczniczego postu.
Warzywa i owoce zawierają naturalne przeciwutleniacze, które wspierają naturalne procesy naprawcze. Są bogatym źródłem witamin i minerałów, dzięki czemu wzmacniają układ immunologiczny. Działają uzdrawiająco i odmładzająco.
Według dr Dąbrowskiej w wyniku spożywania wysokoprzetworzonej i pełnej chemii żywności dochodzi do zaburzenia pracy jelit. Stają się one nieszczelne, przez co źle trawione jedzenie blokuje prawidłowe działanie układu immunologicznego. W efekcie nie jest on w stanie rozpoznać zagrożeń. Dieta warzywno-owocowa przywraca jelitom sprawność i odbudowuje naturalną florę bakteryjną. Przyczynia się to do poprawy zdrowia.
Co więcej, lecznicza głodówka dr Dąbrowskiej dostarcza organizmowi dużych ilości błonnika. W efekcie przyspiesza przemianę materii, co w połączeniu z niską kalorycznością posiłków doskonale redukuje tkankę tłuszczową. Nic więc dziwnego, że dieta ta cieszy się tak dużą popularnością. Jest jednak bardzo restrykcyjna, dlatego jej wdrożenie należy skonsultować z lekarzem lub dietetykiem. Warto również pamiętać, że jest to leczniczy post, a nie sposób odżywiania, który można stosować przez długi czas.