• Fort Wola 22, 01-258 Warszawa
 • Pon. - Pt.: 8:00 - 18:00

Dieta Ewy Dąbrowskiej – co można jeść? Zakazane produkty

dieta dabrowskiej co jesc

Dieta dr Ewy Dąbrowskiej traktowana jest jako lecznicza głodówka, której podstawowym celem jest oczyszczenie organizmu. To restrykcyjny sposób odżywiania, który eliminuje z jadłospisu wiele produktów spożywczych. Co można jeść na diecie dr Dąbrowskiej, a czego kategorycznie należy się wystrzegać?

Dieta dr Dąbrowskiej – dozwolone produkty

Dieta dr Ewy Dąbrowskiej to dieta warzywno-owocowa. Nie oznacza to jednak, że decydując się na tę leczniczą głodówkę, można jeść wszystkie plony natury. Dozwolone są wyłącznie warzywa niskoskrobiowe i owoce niskocukrowe. Na szczęście katalog zwłaszcza tych pierwszych jest dosyć obszerny i zalicza się do niego warzywa:

 •       korzeniowe, w tym marchewkę, rzodkiew, buraki,
 •       kapustne, w tym kalafiory i brokuły,
 •       cebulowe, takiej jak cebula i por,
 •       liściaste, czyli wszelkiego rodzaju sałaty i zioła,
 •       dyniowate, np. ogórki, cukinie i kabaczki,
 •       psiankowate – pomidory, papryka, natomiast nie ziemniaki.

Z kolei owoce niskocukrowe to jabłka, cytryny, grejpfruty i jagody. W przypadku diety dr Ewy Dąbrowskiej istotna jest także sposób przygotowania posiłków. Warzywa i owoce najlepiej jeść na surowo – pod postacią sałatek i surówek. Można je również ugotować na parze czy też zrobić z nich zupę, leczo lub bigos.

Istotnym elementem tej leczniczej głodówki jest także wypijanie 2-3 litrów płynów. Może być to jednak nie tylko niskozmineralizowana woda, ale również herbaty ziołowe i owocowe, soki oraz koktajle.

W menu osoby będącej na diecie dr Dąbrowskiej konieczne powinny znaleźć się soki z zielonych warzyw. Szczególnie cenionymi ich składnikami są: natka pietruszki, seler naciowy, szpinak, liście buraka, szczaw, pokrzywa, mniszek lekarski oraz trawa pszeniczna.

W trakcie drugiego etapu, jakim jest zdrowa dieta, jadłospis można nieco ubogacić, włączając do niego m.in. orzechy, pestki oraz warzywa strączkowe. Mile widziany jest również nabiał oraz produkty z pełnego ziarna.

Dieta dr Dąbrowskiej – zakazane produkty

Dieta warzywno-owocowa wyklucza szereg produktów żywnościowych, w tym zwłaszcza chleb, ziemniaki, mąką, cukier, olej, mięso, ryby, a w pierwszej fazie także nabiał i jaja. Zakłada również całkowitą rezygnację z:

 •       fast-foodów,
 •       żywności wysokoprzetworzonej,
 •       słodkich i słonych przekąsek,
 •       produktów pszenicznych,
 •       alkoholu,
 •       kawy,
 •       mocnej herbaty,
 •       papierosów.

Jeżeli nie zrezygnujemy z tych produktów, dieta dr Ewy Dąbrowskiej nie będzie miała sensu. Jej podstawowym zadaniem jest bowiem oczyszczenie organizmu z toksyn, czego nie da się osiągnąć bez eliminacji określonych produktów i używek.

Dieta Dąbrowskiej – co można jeść? Dlaczego warzywa i owoce?

W przypadku diety dr Dąbrowskiej podstawę jadłospisu tworzą warzywa i owoce. Zdaniem autorki tak skomponowane menu przywraca organizmowi zdolność do samoleczenia oraz doskonale oczyszcza z toksyn i nagromadzonych złogów. Spadek masy ciała jest traktowany jako efekt uboczny leczniczego postu.

Warzywa i owoce zawierają naturalne przeciwutleniacze, które wspierają naturalne procesy naprawcze. Są bogatym źródłem witamin i minerałów, dzięki czemu wzmacniają układ immunologiczny. Działają uzdrawiająco i odmładzająco.

Według dr Dąbrowskiej w wyniku spożywania wysokoprzetworzonej i pełnej chemii żywności dochodzi do zaburzenia pracy jelit. Stają się one nieszczelne, przez co źle trawione jedzenie blokuje prawidłowe działanie układu immunologicznego. W efekcie nie jest on w stanie rozpoznać zagrożeń. Dieta warzywno-owocowa przywraca jelitom sprawność i odbudowuje naturalną florę bakteryjną. Przyczynia się to do poprawy zdrowia.

Co więcej, lecznicza głodówka dr Dąbrowskiej dostarcza organizmowi dużych ilości błonnika. W efekcie przyspiesza przemianę materii, co w połączeniu z niską kalorycznością posiłków doskonale redukuje tkankę tłuszczową. Nic więc dziwnego, że dieta ta cieszy się tak dużą popularnością. Jest jednak bardzo restrykcyjna, dlatego jej wdrożenie należy skonsultować z lekarzem lub dietetykiem. Warto również pamiętać, że jest to leczniczy post, a nie sposób odżywiania, który można stosować przez długi czas.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*