• Fort Wola 22, 01-258 Warszawa
  • Pon. - Pt.: 8:00 - 18:00

Dieta dr Dąbrowskiej – na czym polega?

rozpoczecie diety

Korzystnie wpływa na zdrowie, sylwetkę i samopoczucie. Dieta dr Dąbrowskiej, bo o niej mowa, w ciągu ostatnich lat zyskała sobie szerokie grono zwolenników. Na czym polega ten sposób żywienia? Co można jeść, a czego należy się bezwzględnie wyrzekać?

Zalety diety dr Dąbrowskiej

Odpowiednio zbilansowana dieta to jeden z najważniejszych filarów zdrowia. Dostarcza organizmowi niezbędnych składników odżywczych, co jest gwarancją jego prawidłowego funkcjonowania. Pomaga również utrzymać szczupłą sylwetkę. Niestety sposób, w jaki się odżywiamy, jest daleki od ideału, czego skutkami są m.in. nadwaga, otyłość oraz zwiększona zachorowalność na cukrzycę i choroby sercowo-naczyniowe.

Wszystkiego tego można jednak uniknąć, rezygnując z dotychczasowego trybu życia i zmieniając niewłaściwe nawyki żywieniowe. Pomocny okaże się w tym przypadku catering dietetyczny, który ułatwia zachowanie zdrowego reżimu dietetycznego. Dostępne na rynku diety pudełkowe mają różny skład i kaloryczność. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszy się dieta dr Dąbrowskiej. Na czym ona polega?

Dieta dr Dąbrowskiej to dieta warzywno-owocowa. Zakłada ona spożywanie w niedużych ilościach określonych warzyw i owoców. To dwuetapowy program odchudzania, któremu bliżej do leczniczego postu niż modelu żywienia na całe życie. Co daje dieta dr Dąbrowskiej?

  • oczyszcza organizm z toksyn
  • przywraca równowagę kwasowo-zasadową
  • wspomaga mechanizmy lecznicze w organizmie
  • przyspiesza metabolizm
  • skutecznie redukuje tkankę tłuszczową
  • wspiera układ immunologiczny
  • poprawia jakość snu
  • dodaje energii

Dieta dr Dąbrowskiej – założenia i przebieg

Dieta dr Dąbrowskiej składa się z dwóch etapów. Pierwszy to lecznicza głodówka, której czas trwania uzależniony jest od indywidualnych potrzeb organizmu. Okres ten może sięgać nawet kilkadziesiąt dni. Drugi etap to zdrowa dieta składająca się z niskoprzetworzonych produktów, typowych dla szerokości geograficznej, w jakiej znajduje się Polska.

Podstawę diety dr Dąbrowskiej stanowią warzywa i owoce. To produkty bogate w naturalne przeciwutleniacze. W efekcie działają oczyszczająco i wspomagają procesy naprawcze organizmu. Odmładzają również jego komórki. W pierwszym etapie są to niskoskrobiowe warzywa (np. marchewka, buraki, kapusta, por, ogórki, papryka) oraz niskocukrowe owoce (jabłka, jagody, cytryny i grejpfruty).

Drugi etap to stopniowe włączanie nowych produktów i wychodzenie z diety. Nie oznacza to jednak, że można sobie pozwolić na dowolność. Podstawę jadłospisu wciąż powinny stanowić warzywa i owoce z pierwszego etapu. Można jednak jeść inne owoce i warzywa oraz kasze, ziarna, orzechy, produkty mleczne oraz razowy chleb.

Dieta dr Dąbrowskiej jest klasyfikowana jako dieta niskokaloryczna. Dostarcza organizmowi jedynie 800 kcal dziennie, czego skutkiem ubocznym jest spadek masy ciała.

Dla kogo dieta dr Dąbrowskiej nie będzie odpowiednia?

Wbrew pozorom dieta dr Dąbrowskiej nie jest bardziej uciążliwa od innych dietetycznych sposobów odżywiania. Nie towarzyszy jej uczucie ssania w żołądku. Dieta nie wywołuje również senności. Z uwagi na fakt, że w jej skład wchodzą głównie produkty surowe i półsurowe, długie przeżuwanie jest koniecznością. W efekcie posiłki trwają długo, a osoba będąca na diecie ma wrażenie, że ciągle coś je.

Nie oznacza to jednak, że dieta dr Dąbrowskiej to rozwiązanie dla każdego. Zrezygnować powinny z niej kobiety w ciąży i karmiące matki, dzieci, młodzież oraz osoby z niedowagą. Jest ona niedozwolona także dla osób cierpiących na cukrzycę typu 1, gruźlicę, niewydolność nerek, serca, wątroby lub układu oddechowego, nadczynność tarczycy, awitaminozę, depresję, anoreksję czy też bulimię.

Żeby dieta dr Dąbrowskiej przyniosła oczekiwane rezultaty, musi dostarczyć organizmowi odpowiednią dawkę kalorii oraz składników odżywczych. Samodzielne opracowanie zbilansowanego jadłospisu może okazać się nie lada wyzwaniem. W takiej sytuacji lepiej więc zdecydować się na catering dietetyczny. Specjaliści zadbają nie tylko o najwyższą jakość i świeżość produktów, ale także o ich zróżnicowanie.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*