• Fort Wola 22, 01-258 Warszawa
  • Pon. - Pt.: 8:00 - 18:00

Czy trzeba jeść regularnie?

regularne jedzenie

Panuje powszechne przekonanie, że należy jeść regularnie, aby unikać napadów głodu i cieszyć się wymarzoną sylwetką. Czy to prawda, czy mit? Niezależnie od tego, czy wybierasz przypadkowe posiłki, czy masz starannie zaplanowane pory jedzenia, warto sprawdzić poniższe wskazówki, by dowiedzieć się, co jest korzystniejsze i zdrowsze dla naszego organizmu. Przekonasz się, czy stałe pory jedzenia mają w ogóle jakiekolwiek znaczenie dla naszego organizmu.

Co oznacza regularne jedzenie?

Warto przede wszystkim zastanowić się nad tym, co oznacza regularne jedzenie. Oczywiście nie mamy tutaj na myśli całodniowych uczt. Nie dla każdego “regularne jedzenie” będzie jednak oznaczało tego samego. Jedni potrzebują 6 posiłków dziennie, drudzy zadowalają się 3. Jest wiele kwestii dietetycznych i jest to sprawą mocno indywidualną. Najważniejsze jest jednak to, aby pomiędzy poszczególnymi posiłkami zachować podobnie trwające przerwy.

Dlaczego jest to ważne?

Nasz organizm wie, czego się spodziewać i w związku z tym nie musi odkładać zapasów na czarną godzinę. Jeśli się głodzimy, dajemy wyraźny sygnał, że gdy tylko pojawi się jedzenie, trzeba zachować zapas na przyszłość. Jest on magazynowany w tkance tłuszczowej. Jak łatwo się domyślić, znacząco utrudnia to gubienie zbędnych kilogramów.

Pobudzenie metabolizmu

Regularne spożywanie posiłków pobudza nasz metabolizm. Jeśli zachowamy określone przerwy między posiłkami, korzystnie wpłynie to na zwiększenie metabolizmu. Wynika to z faktu, iż trawienie pokarmu wymaga określonej energii. Metabolizm zwiększa się po każdym posiłku, jednak gdy przerwy między posiłkami będą zbyt długie, metabolizm może znacząco zwolnić.

Kontrola uczucia głodu

Regularne posiłki to także większa kontrola. Jesteśmy w stanie zapobiegać spadkom cukru we krwi, co przekłada się na regulowanie apetytu. Nie jemy wtedy wszystkiego, co popadnie. Nie sięgamy po niezdrowe przekąski czy jedzenie typu fast food.

Jedząc o określonych porach łatwiej jest zjadać określoną ilość jedzenia. Nie podjadamy czy nie pomijamy całych posiłków. Panujemy nad naszą dietą, co przekłada się na racjonalne odżywianie. Musimy także pamiętać o przyjmowaniu określonej ilości płynów w ciągu dnia. Nie doprowadzamy wtedy do odwodnienia organizmu.

Odpowiadając na pytanie zadane w tytule – liczba posiłków jest sprawą indywidualną, natomiast ich regularne spożywanie ma znaczenie. Warto zadbać o to, aby wprowadzić do codziennej diety regularność. Z pewnością szybko zauważymy pozytywne rezultaty.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*