Blog

Oczyszczająca dieta sokowa – odchudzanie

  • 3 sierpnia 2020
  • administrator

Szukasz sposobu, by oczyścić organizm z toksyn? Dieta sokowa to rozwiązanie dla Ciebie. Jest ona jedną z najpopularniejszych form detoksykacji organizmu. Jak działa? Jakie efekty daje? Ile można schudnąć na diecie sokowej?

Dieta sokowa – efekty

Oczyszczająca dieta sokowa, jak sama nazwa wskazuje, ma za zadanie oczyścić organizm z toksyn i zalegających złogów. Podstawę jej jadłospisu stanowią naturalne soki, które przygotowuje się ze świeżych owoców, warzyw i ziół oraz kiszonek. Produkty to bogate źródło nie tylko witamin i minerałów, ale również antyoksydantów, które dosłownie wymiatają z organizmu szkodliwe substancje. Przeciwdziałają również procesom starzenia się komórek oraz poprawiają kondycję skóry, włosów i paznokci.

Na tym jednak ich dobroczynne właściwości się nie kończą. Świeżo wyciskane soki pozytywnie wpływają na odporność, a dzięki wysokiej zawartości błonnika usprawniają pracę układu trawiennego i przyspieszają metabolizm. W efekcie poprawiają nie tylko ogólny stan zdrowia oraz samopoczucie, ale i sylwetkę. Sprzyjają bowiem redukcji tkanki tłuszczowej.

Co więcej, dieta z soków jest doskonałym źródłem energii. To zasługa witamin i minerałów, które zwiększają witalność organizmu i dodają wigoru.

Dieta sokowa – jadłospis

Na dietę sokową najlepiej zdecydować się latem. Wówczas bowiem w sklepach jest największy wybór świeżych owoców, warzyw i ziół. Pozwala to w taki sposób skomponować jadłospis, by dostarczał on organizmowi wszelkich niezbędnych składników odżywczych, a zarazem był smaczny i odpowiadał preferencjom żywieniowym odchudzającej się osoby. Wczesną wiosną i zimą niedobory witaminowe można uzupełnić, przygotowując soki na bazie kiszonek.

Przechodząc na oczyszczającą dietę sokową, wszystkie 5 posiłków zwykle spożywanych w ciągu dnia należy zastąpić świeżo wyciskanymi sokami owocowymi, warzywnymi i owocowo-warzywnymi. Co ważne, niedozwolone jest dosładzanie napojów miodem ani cukrem. Istotnym elementem diety jest także niskozmineralizowana woda, najlepiej z dodatkiem cytryny. Należy wypijać jej minimum 2 litry dziennie.

Chociaż, jak zostało wspomniane, dieta sokowa sprzyja redukcji tkanki tłuszczowej, uzyskanie tego efektu jest możliwe tylko wtedy, gdy soki z owoców spożywa się na I i II śniadanie. Dostarczają one bowiem organizmowi dużej ilości cukru – wypijane rankiem stanowią doskonałe źródło energii dla mózgu, natomiast spożywane wieczorem mogą prowadzić do wzrostu wagi.

W skład soku na obiad powinny wchodzić wyłącznie warzywa, ewentualnie warzywa z niewielką ilością owoców. Napój można spożywać na zimno lub podgrzać. Wieczorem oprócz soku z warzyw wypić można także herbatkę ziołową. Ukoi ona nie tylko żołądek, ale i zmysły. Po herbatki ziołowe można sięgać nie tylko przed snem, ale i w ciągu dnia. Stanowią one kluczowy element diety sokowej.

Dieta sokowa – ile można schudnąć?

Chociaż redukcja tkanki tłuszczowej w przypadku kuracji oczyszczających nie jest najważniejsza, wiele osób zastanawia się, ile można schudnąć na diecie sokowej. Tak naprawdę zależy to od indywidualnych predyspozycji, a także tego, jak długo trwa sokowy detoks. Niemniej już po pierwszych dniach stosowania diety można zauważyć efekty – spadek masy ciała średnio o 3 kg względem wagi wyjściowej. Im dłużej trwa kuracja, tym większy ubytek kilogramów można zauważyć.

Nie oznacza to, że dietę sokową można stosować w nieskończoność. Ma ona za zadanie przede wszystkim oczyszczać organizm z toksyn, a nie odchudzać. Jej długotrwałe stosowanie może więc wyrządzić organizmowi więcej szkód niż pożytku. Nic bowiem nie zastąpi zdrowego i zbilansowanego sposobu odżywiania.

Największą popularnością cieszą się krótkotrwałe kuracje, takie jak dieta sokowa 7-dniowa i 5-dniowa. Część osób decyduje się na terapię weekendową, czyli 3-dniową dietę oczyszczającą. Niezależnie od czasu trwania diety sokowej jej stosowanie warto skonsultować z profesjonalnym dietetykiem. Wybierając catering dietetyczny, zyskasz pewność, że soki będą nie tylko odpowiednio zbilansowane, ale również smaczne.