Blog

Dlaczego dieta bogata w żelazo jest ważna?

  • 20 stycznia 2020
  • administrator

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak ogromną rolę odgrywa żelazo w funkcjonowaniu całego organizmu. W organizmie człowieka znajduje się ok. 5 g żelaza. Około 70% właśnie tego pierwiastka krąży w naszej krwi jako składnik hemoglobiny. To ona odpowiada za barwę krwi, ale nie tylko. Bez żelaza nasz organizm nie mógłby prawidłowo funkcjonować. To dlatego tak istotny jest fakt, aby zadbać o dietę bogatą w ten pierwiastek.

 

Spis treści:

 

  • Jak żelazo wpływa na funkcjonowanie organizmu?
  • W jakich produktach znajduje się najwięcej żelaza?

 

Z wpisu dowiesz się, w jaki sposób żelazo wpływa na prawidłową pracę całego organizmu oraz jakie produkty jeść, aby nie doprowadzać do niedoborów tego pierwiastka.

Jak żelazo wpływa na funkcjonowanie organizmu?

 

Przede wszystkim żelazo jest składnikiem hemoglobiny. Hemoglobina to białko, które pozwala na pobieranie przez krew tlenu w płucach. Następnie oddaje go wszystkim komórkom w naszym ciele. Co więcej, żelazo jest także składnikiem mioglobiny, czyli białka, które jest odpowiedzialne za prawidłowe odżywienie naszych mięśni. Pierwiastek ten stymuluje również działanie enzymów tkankowych, uczestniczy w procesie tworzenia się czerwonych krwinek w szpiku kostnym, sprzyja detoksykacji wątroby, wspomaga prawidłową pracę układu nerwowego i odpornościowego.

W jakich produktach znajduje się najwięcej żelaza?

 

Aby utrzymać odpowiedni poziom żelaza w naszym organizmie, trzeba postawić na zbilansowaną, zdrową dietę. Jeśli nie potrafimy samodzielnie komponować posiłków, dobrym wyborem będzie catering dietetyczny. Duże ilości żelaza znajdują się m.in. w produktach zbożowych, mięsie, jajach, orzechach, nasionach, szpinaku, soi, pietruszce, fasoli, soczewicy. Ważne, by pamiętać, że żelazo z produktów roślinnych gorzej się wchłania, dlatego musimy dostarczyć ten pierwiastek w dużych ilościach. Co istotne, w diecie osoby dorosłej powinno znaleźć się ok. 10-20 g żelaza na dobę. Większe zapotrzebowanie na żelazo mają kobiety już od okresu dojrzewania.