Blog

  • 16 sierpnia 2020
  • administrator

Nie tylko wzmożone treningi są istotne podczas okresu przygotowawczego do maratonu. Budowanie kondycji potrzebnej do przebiegnięcia tak długiego dystansu okaże się bowiem niemożliwe bez odpowiedniej diety. Należy się jej trzymać za wszelką cenę.

Biegacze (zwłaszcza ci niedoświadczeni) często bagatelizują kwestie związane z odżywianiem się bezpośrednio przed maratonem. Wybór obiektywnie zdrowych produktów to bowiem nie wszystko. Warto bowiem zastanowić się też nad rodzajem składników, jakie dostarczają, a także ich właściwym przyjmowaniem.

Do tego wszystkiego dochodzi kilka żelaznych zasad, bez których uzyskanie przyzwoitego wyniku w najważniejszym dniu okaże się bardzo utrudnione. Co ciekawe, w przygotowaniach do maratonu pomóc nam może dieta pudełkowa. Zwłaszcza gdy zdecydujemy się na pakiet dostosowanych do konkretnych potrzeb.

Dieta przed maratonem – najważniejsze zasady

Każdy biegacz powinien zdać sobie sprawę z tego, że odżywianie przed maratonem ma bezpośredni wpływ na osiągi uzyskiwane podczas biegu. Bagatelizowanie diety może mieć poważne konsekwencje w postaci znacznie szybszej utraty sił. W efekcie, zamiast dobiec spokojnie do mety, będziemy musieli zrezygnować lub przejść sporą część dystansu.

Czego potrzebuje nasz organizm, by był w stanie wytrzymać tak intensywny wysiłek? Przede wszystkim glikogenu, czyli składnika, z którego korzystają nasze mięśnie. Dostarczymy go za sprawą węglowodanów. Zanim jednak przejdziemy do opisywania tego, jak powinny wyglądać diety treningowe dla biegaczy, przedstawmy najpierw kluczowe zasady odżywiania, które mogą zadecydować o końcowym sukcesie (lub jego braku).

  • Jedz lekkostrawnie – nie oznacza to oczywiście, że posiłki nie powinny być energetyczne. Wręcz przeciwnie. Pamiętaj jednak, że produkty obfitujące w tłuszcz i mocno przetworzone mogą być źródłem poważnych problemów na trasie.
  • Jedz regularnie i różnorodnie – kwestie kluczowe. Bez regularności nie mamy co liczyć na dobre wyniki. Ważne jest również to, aby dieta była dobrze zbilansowana i zróżnicowana. „Nudne” jedzenie skutecznie hamuje zapał do trzymania się rygoru.
  • Nie zapominaj o wodzie – właściwe nawadnianie organizmu to zadanie na każdy dzień przygotowań.
  • Uważaj na finiszu – ostatnie kilka dni przed startem to okres kluczowy. Bezpośrednio przed startem trzeba zrezygnować z tłustych dań mięsnych.

Dieta dla biegacza przed maratonem

Skoro mamy już za sobą podstawowe zasady, możemy przejść do szczegółowego opisu diety. Na wstępie warto podkreślić, że pewnego rodzaju reżim żywieniowy pozwala zachować catering dietetycznych. Niezwykle popularna dieta pudełkowa jest przygotowywana także dla sportowców. Specjalne pakiety zapewnią spełnienie dziennego zapotrzebowania kalorycznego, bez konieczności spędzania wielu godzin w kuchni. Jest to najlepsze wyjście w sytuacji, kiedy regularność i dyscyplina nie należą do naszych zalet.

Ścisła strategia żywieniowa powinna zostać przez nas zapoczątkowana najpóźniej na półtora miesiąca przed maratonem. To właśnie wtedy należy zbierać zapasy glikogenu, który zostanie wykorzystany przez mięśnie podczas treningu. Przed maratonem zaleca się więc spożywanie posiłków składających się z produktów o wysokim indeksie glikemicznymi i zwiększenie ilości przyjmowanych węglowodanów do około 7 gramów na kilogram masy ciała. Cały czas trzeba jednak pamiętać o tym, by posiłki były lekkostrawne.

Jakie produkty powinny znaleźć się w jadłospisie? Między innymi brązowy ryż, ciemne pieczywo, biała fasola, makaron pełnoziarnisty, warzywa, chude mięso, sok z owoców (bez cukru), orzechy, awokado. Dostarczanie większej ilości węglowodanów jest istotne zwłaszcza kilka dni przed startem. Jeśli do biegu pozostały już tylko godziny, należy zrezygnować z mięsa na rzecz lekkich, energetycznych posiłków.

Utrzymanie reżimu żywieniowego przez grubo ponad miesiąc nie jest łatwe. Dobrym rozwiązaniem okaże się więc wykupienie diety pudełkowej, która zostanie skomponowana w oparciu o nasze potrzeby w tym kluczowym okresie, a także o zapotrzebowanie kaloryczne organizmu. Catering dietetyczny zapewni nam wartościowe posiłki na cały dzień, dzięki czemu nie będziemy musieli spędzać większości dnia w kuchni.